(update: dodao punu verziju presme o Štrumpfovima i kao bonus klasik o Mozartu)
Moj interes prema umjetnoj inteligenciji fokusiran je najviše na načine na koji nam umjetna inteligencija može poslužiti kao štaka za sve one stvari za koje nismo talentirani. U mojem slučaju to je slikanje, pa koristim AI štake za stvaranje ilustracija koje su same po sebi dovoljno dobre, iako ne vrhunske. Knjigu priča za djecu ilustrirao sam u potpunosti takvim ilustracijama, no knjiga priča medij je koji takve stvari dobro podnosi.
A sad sam naišao na nešto što me ne zanima jako, ali mi nije ništa manje fascinantno: AI koji stvara glazbu po izboru, pa uz nju još i pjeva!
Stranica songer.co omogućuje vam da, slično kao i alati za kreiranje slika, u svom “promptu” (tekstualnom opisu željenog rezultata) navedete na koju temu želite “stvoriti” pjesmu, izaberete žanr i nakon kraćeg vremena pjesma je gotova. Ja sam poželio country pjesmu na temu sela štrumpfova u šumi (to selo je jedan od mojih omiljenih promptova kojima testiram nova izdanja modela za izradu slika), na hrvatskom jeziku. Poslušajte sami:
Impresivni mali šeretski štrumpfovi, zar ne?
Pitate li se kako je to moguće? Sjetimo li se da je glazba u svojoj naravi vrlo matematična, stvari postaju malo jasnije. A natjerati glas da prati glazbenu podlogu također je jednostavno. Glazbenici se već dugo vremena igraju igračkama koje proizvode različite tonove i efekte, pa i prilagođavaju glas slabopjevne ali poprsne turbofolk pjevačice tako da na snimkama zvuči dobro (uživo su njene pjevačke sposobnosti vjerojatno u drugom planu).
Ovaj servis samo je to objedinio u paket koji stvori tekst, složi melodiju i kreira imitaciju ljudskog glasa koja prati melodiju. A kako i žanrovi prate određena pravila kako se svira, time je posao još i olakšan: AI samo treba dobro imitirati žanr iz baze znanja o tisućama pjesama koje su stvorili ljudi. A mi sa sirom u ušima možemo se pretvarati da smo novi Papandopulo. Ili Đibo.
Hoće li ovo čudo (podsjećam: tek smo na početku ove priče!) zamijeniti glazbenike? Hoće, ali onako kako mijenja ilustratore: otpasti će oni loši i oni lijeni. Kao što slika koju je stvorio AI ima svoja ograničenja, tako ih ima i glazba koju je stvorio AI.
Ne trebamo se zato plašiti ovog trenda: ovo će s jedne strane demokratizirati stvaranje (prosječne) glazbe jer će i nagluhima omogućiti da stvore nešto pjevno, a s druge strane pomoći će i glazbenicima: ilustratori već koriste AI za dopunjavanje svojih djela, kao izvor inspiracije ili brzu pomoć za sitnije stvari.
Hoće li to ubiti turbofolk? Neće, jer on ima i vizualnu komponentu. Hoće li ubiti trap cajke? Nažalost neće, jer AI modeli imaju ugrađena etička pravila koja ih onemogućuju u stvaranju istoga.
P.S. Engleski jezik daje dosta bolje rezultate: “Mozart’s feast”
Views: 61
Comments, rants and vents